מה הן ההוכחות ליעילות ה-Deep TMS?

מחקרים רבים קבעו כי שיעורי ההצלחה של הטיפול ב-Deep TMS גבוהים, וכי השיטה של BrainsWay הכוללת גרייה מגנטית מוחית עמוקה Deep TMS יכולה לשכך את התסמינים של מספר הפרעות נפשיות. מחקרים אלה מסתמכים על ניתוח קפדני ומבוסס-ראיות, אשר תוצאותיו פורסמו בכתבי-עת רפואיים בעלי שם.

המחקרים בנושא Deep TMS מבוססים על מדדים המקובלים מדעית, כגון ניסויים קליניים בשיטת מחקר כפול מבוקר פלצבו עם הקצאה אקראית (RCT) ומחקרים רב-מרכזיים ומרובי מטופלים, למיקסום האובייקטיביות שלהם. 

אחד מהמחקרים הללו משנת 2015, שפורסם בכתב העת World Psychiatry, התבסס על נתונים שהתקבלו מ-20 מרכזים אקדמיים שונים לבריאות הנפש כדי לבחון את ההשפעה של Deep TMS על משתתפים הסובלים מדיכאון קליני/מז’ורי (MDD), אשר טיפול תרופתי אינו עוזר להם.

What evidence exists for Deep TMS effectiveness

מחקר ה-RCT הצירי הרב-מרכזי, אשר היה הבסיס להענקת אישור ה-FDA ל-BrainsWay לטיפול בדיכאון קליני/מז’ורי, מצא כי בערך אחד מכל שלושה משתתפים השיגו הפוגה לאחר ארבעה שבועות של טיפול ב-Deep TMS בשלב האקוטי. נתון זה התקיים גם בקרב מטופלים אשר לא הגיבו בעבר לשלוש תרופות נוגדות דיכאון או יותר.

בנוסף, למעלה מ-80% חוו תגובה (או שיפור) בשלב ההמשכי של הטיפול.

 

What evidence exists for Deep TMS effectiveness

What evidence exists for Deep TMS effectiveness

נמצא כי הטיפול ב-Deep TMS יעיל אף יותר בסביבת טיפול בחיי היומיום האמיתיים, כלומר בקרב מטופלים שמקבלים אותו במרפאות. מתוך הנתונים שהתקבלו מלמעלה מ-1,000 משתתפים שטופלו ב-Deep TMS נגד דיכאון קליני, כ-75% הגיעו לתוצאה קלינית טובה, כאשר אחד מתוך כל שני מטופלים הגיע להפוגה.

טכנולוגיית Deep TMS של BrainsWay אומתה קלינית גם לטיפול ב-OCD. מחקר שפורסם ב-2019 ב-American Journal of Psychiatry מצא כי טיפול של ששה שבועות ב-Deep TMS של BrainsWay מספק שיפור קליני משמעותי בתסמיני OCD, כשהתוצאות דומות לאלה של טיפול תרופתי במשך 12 שבועות. יותר מאחד מתוך כל שלושה מטופלים השיגו הקלה משמעותית בתסמיני ה-OCD, כולל כאלה עם עבר של חוסר תגובה לתרופות ו/או לפסיכותרפיה. מתוקף כך, נמצא כי Deep TMS הוא טיפול בעל סבילות גבוהה שיכול לספק את אותה רמת הקלה שמספקות תרופות, בחצי מהזמן בלבד.

שילוב Deep TMS עם סוגי טיפול אחרים

What evidence exists for Deep TMS effectiveness

הטיפול ב-Deep TMS בטוח לשימוש בשילוב עם טיפול תרופתי נגד דיכאון או עם פסיכותרפיה, ושילוב כזה נמצא גם כיעיל. עם זאת, מחקרים רבים שבוצעו בנושא הטיפול ב-Deep TMS מדגישים את היעילות שלו במקרים של מטופלים שאינם מגיבים לטיפול תרופתי ממשפחת ה-SSRI או לפסיכותרפיה.

במחקר שפורסם ב-2019 בכתב-העת Journal of Psychiatric Research, נמצא כי השילוב של טיפול ב-Deep TMS עם טיפול תרופתי סטנדרטי בדיכאון קליני היה יעיל בהרבה מטיפול תרופתי בלבד, והפחית את התסמינים בקרב כמעט שני שלישים מהמשתתפים הסובלים מדיכאון קליני. התוצאות הללו הדגישו את יכולתו של Deep TMS לשפר את תוצאות הטיפולים הקיימים, כאשר הוא ניתן במסגרת פיקוח רפואי מקצועי.

לבסוף, מחקרים רבים מראים כי הטיפול ב-TMS במהלך או בסמיכות לטיפול פסיכותרפי יכול לשפר את היעילות של שני הטיפולים גם יחד.

ככל שמתבצעים יותר ויותר מחקרים, שיעור ההצלחה הגבוה של Deep TMS הופך יותר ויותר מוצק, וההשפעה החיובית שטכנולוגיה חדשנית זו יכולה לספק לחייהם של המטופלים הופכת ליותר ויותר ברורה ונרחבת.

למידע נוסף על המחקרים בנושא Deep TMS.