פרופ’ מרכוס הייליג M.D., Ph.D

פרופ’ מרכוס הייליג הוא המנהל המייסד של המרכז למדעי המוח בתחומי פונקציות חברתיות ורגשיות של אוניברסיטת לינקופינג ומחוז אוסטרגוטלנד, הנתמך על-ידי מועצת המחקר הממשלתית השבדית. בתפקידו הקודם, שימש כמנהל המחקר הקליני והיישומי במרכז הלאומי לטיפול בהתמכרות לאלכוהול ובאלכוהוליזם (NIAAA) תחת ה-NIH בארה”ב, בין השנים 2004-2015.

תכנית המחקר של פרופ’ הייליג חוקרת את מנגנוני המוח האחראים להפרעות התמכרות וחרדה תוך שימוש בגישות יישומיות. אסטרטגיות המחקר של פרופ’ הייליג נעות מאנליזה של ביטוי גנים והתכנות האפיגנטי שלהם, דרך מחקרים התנהגותיים במודלים של מכרסמים, ועד לטיפולים ניסוייים בבני אדם המשתמשים בשיטות התנהגותיות, נוירו-אנדוקריניות, פסיכו-פיזיולוגיות וכן בדימות מוחי תפקודי. המטרה הכוללת של מחקרו היא לזהות מטרות טיפוליות חדשניות. לאורך השנים, מחקריו הניבו יותר מ-300 מאמרים בעיתונים מדעיים, כולל עיתונים רבי-השפעה דוגמת Science, PNAS, Lancet ואחרים, אשר צוטטו למעלה מ-25,000 פעמים בעבודות מחקריות אחרות, עם 88 ציטוטים בממוצע לכל מחקר. בנוסף, פרופ’ הייליג הוא המחבר של ספר לימוד לרופאים בתחום ההתמכרויות ושל ספרי מדע פופולרי לקהל הרחב.

פרופ’ הייליג הוא חבר נבחר באקדמיה המלכותית למדעים של שבדיה, עמית קליני של קרן ולנברג, עמית בקולג’ האמריקנית לנוירופסיכופרמקולוגיה, עורך בעיתון Neuropsychopharmacology.

ויועץ מדעי לסוכנות הממשלתית השבדית לפיקוח על מוצרים רפואיים. מחקריו פורצי הדרך זיכו אותו בפרסים יוקרתיים רבים.

את תארי הד”ר ברפואה וד”ר בפילוסופיה קיבל פרופ’ הייליג באוניברסיטת לונד בשבדיה בשנים 1986 ו-1989, בהתאמה. לאחר מכן השלים את מחקר הפוסט-דוקטורט שלו בהנחייתו של ג’ורג’ קוב במכון המחקר ע”ש סקריפס בלה-הולה, קליפורניה, בין השנים 1990-1992. בסיום הפוסט-דוקטורט, חזר פרופ’ הייליג לשבדיה, שם השלים התמחות בפסיכיאטריה ועבד במכון קרולינסקה בשטוקהולם, שבדיה, שם עלה בסולם הדרגות הקליני והאקדמי.